Ud Metodu – Şerif Muhiddin Targan

Ud Metodu Şerif Muhiddin Targan

20. yüzyılın en önemli udilerinden ŞERİF MUHİDDİN TARGAN’ın, ud öğrenmek isteyenler için kaleme almış olduğu ders notları ilk defa yayınlanmıştır. Eşi Sayın Safiye AYLA’nın özel izniyle, Süleymaniye Kütüphanesindeki aslından aynen alınarak kitap haline getirilmiştir.

ŞERİF MUHİDDİN TARGAN, ud’da bir virtüözdür. O’nun için Amerika’da verilen unvan: Paganini’nin kemanda yaptığını, ud’da yapan san’atkârdır.

ŞERİF MUHİDDİN TARGAN, ud’da yapılabilecek her pozisyon ve sesi metodunda belirtmiş ve eserlerinde uygulamıştır. Çalışma temrinleri ve bilgileri ile bütün eserlerinin notalarını birlikte bulabileceğiniz bu eşsiz eser, titiz bir çalışma neticesinde günümüze gerekli açıklamalarla dip notları halinde, Zeki YILMAZ tarafından kazandırılmıştır.

Metod, üç bölüm halinde hazırlanmıştır.

  1. Ud derslerine başlangıç,
  2. Ud derslerinde ilerleme,
  3. Bütün eserleri.

1892 yılında Istanbul’da doğan Şerif Muhiddin TARGAN, 6 yaşında ud çalmaya başladı. Doğuştan yeteneği ile çok çabuk tanındı. Ud’un yanı sıra Violonsel sazını da mükemmel bir şekilde icra eden TARGAN, Batı Müziği ile Türk Müziğini mükemmel bir şekilde kaynaştırmıştır. 1924 – 1928 yılları arasında Amerika’da bulunmuş ve bu ülkede verdiği konserlerle haklı bir şöhretin sahibi olmuştur.

1934 – 1948 yılları arasında Irak’ta Bağdat Konservatuarını kurdu. Pek çok talebe yetiştirdi.

1948 yılında tekrar döndüğü Istanbul’da Konservatuar İlmi Kurul Heyeti Başkanlığı yaptı. Bu görevini 1950 yılına kadar sürdürdü.

1950 yılında Türk Müziğinin en ünlü seslerinden Safiye AYLA ile evlendi.

Şerif Muhiddin TARGAN, aynı zamanda çok iyi bir ressamdı. Resimleri zaman zaman sergilenmektedir. Bütün eserleri ve resimleri Süleymaniye Kütüphanesi arşivindedir.